Adventní věnec
Kde se vzal adventní věnec?
Adventní věnec, tak jak jej známe dnes, je starý asi 150 let. Vznikl v Německu v Hamburku. V tomto městě se nacházela škola pro opuštěné děti, pro které byly vánoce největším svátkem celého roku a velmi se na ně těšily - asi tak, jako se na vánoce těší děti u nás. A protože se před vánocemi svého učitele pořád ptaly, kdy už přijdou vánoce, rozhodl se tento učitel, že jim názorně ukáže, jak přicházejí vánoce. V roce 1839 tedy pověsil před vánocemi od stropu dřevěný kruh se svícemi. Celkem po obvodu kruhu bylo 24 svící, na každý den do Štědrého dne jedna - 4 velké bílé (pro neděle) a 20 malých červených (pro všední dny). Jméno toho učitele bylo Johann Hinrich Wichern. Každý den o přestávce (a později brzy ráno ještě za tmy) se děti u adventního věnce scházely a během krátké modlitby zapálily jednu svíčku. Poznaly pak bezpečně podle přibývajícího světla a počtu zapálených svíček, kdy vánoce přesně přijdou. Postupem času pak začali v tomto domově pro opuštěné děti zdobit celou jídelnu jedlovými větvičkami a stejně tak byl ozdoben i věnec. Tento předvánoční zvyk se šířil velmi rychle. V kostele byl poprvé adventní věnec v Cáchách, tento však už měl pouze čtyři svíce.
Co všechny ty věci na adventním věnci znamenají?
Kruh - věnec má vždy tvar kruhu, protože kruh nemá ani začátek ani konec. Je to symbol Boha, který je věčný, bez začátku i bez konce.
Větve jehličí - tyto větve jsou stále zelené, stále živé. Symbolizují Ježíše Krista, který zemřel, ale který vstal z mrtvých a nikdy už nezemře. Zelené větve také symbolizují naše nesmrtelné duše.
Čtyři svíce - symbolizují čtyři týdny adventního období, času přípravy na Vánoce. Na začátku adventu 1. adventní neděli se zapaluje jedna svíce a každou další neděli přibývá další. Světlo věnce vzrůstá každý týden a to nám připomíná, že čas narození Ježíše, který o sobě řekl, že je Světlo světa, se blíží. Podle tradice je barva svící fialová, což je barva důstojnosti, kajícnosti a obrácení. Jedna svíce bývá růžová a zapaluje se na 3. neděli adventní, které se říká Gaudete (latinsky radujte se) a připomíná nám to, že vánoční radost už je téměř zde.
Advent v rodině
Advent je pro rodinu výjimečná příležitost, jak prožívat společné chvíle, na které někdy není v průběhu roku prostor. Nejen, že se děti těší na vánoce a mohou to
svoje těšení prožívat společně s ostatními členy rodiny, můžeme také využít adventního věnce, jako prvku setkávání a soudržnosti.
10 praktických tipů k adventnímu věnci:
- Zapalujte svíce na adventním věnci společně před jídlem anebo před večerní modlitbou.
- Stanovte si společné rodinné setkání (možno i s modlitbou) u adventního věnce (ideálně denně večer nebo alespoň v sobotu či neděli). Praktický návod na takové setkání viz níže.
- Dávejte vánoční přání, které vám přijdou poštou (nebo vytištěné z emailu) k adventnímu věnci. Můžete se pak za lidi, kteří vám napsali společně s dětmi modlit anebo dětem o těchto lidech více říci.
- Vymyslete si společný "adventní projekt" pro lidi, kteří to potřebují. Přemýšlejte s dětmi, komu byste na konci adventu mohli pomoci a jak.
- Doplňte adventní věnec několika postavami z vašich "vánočních jesliček". Vysvětlete dětem, že i oni čekají na Ježíška, který se narodí, až budou zapálené všechny svíčky. Postavy můžete s dětmi také vyrobit. Můžete to pak být vy sami, rodina, sourozenci apod. Můžete se za ně pomodlit.
- Přidejte občas ke společnému adventnímu rodinnému setkání rukodělnou aktivitu. Vyrábějte vánoční výzdobu na stromeček či do domu, kterou před vánocemi spolu s dětmi vyzdobte váš dům.
- Upečte s dětmi speciální adventní cukroví, které mohou ochutnat jenom na konci adventní společné modlitby.
- Pozvěte na vaše rodinné setkání u adventního věnce občas svoje přátelé anebo další rodinu.
- Vymyslete "znělku" večerního adventního setkání, kterou vždy před tímto setkáním pustíte či zazpíváte a budete při ní zapalovat adventní věnec.
- Na začátku adventu napište s dětmi na lístečky různé malé úkoly (uklidit pokoj, utřít nádobí, namalovat obrázek pro dědu, vynést koš, nachystat na stůl....), dejte je dovnitř adventního věnce a každý týden si z nich děti vylosují jeden úkol, který budou plnit jako jejich dárek pro Ježíška.
Setkání rodiny u adventního věnce
1. verze (před jídlem)
Při zapalování adventní svíce/í: Ať nám světlo této/těchto adventní/ch svíce/í připomíná/jí Ježíše Krista, na kterého v adventní době čekáme a ať je kruh adventního věnce obrazem naší rodiny, která zasedá ke společnému jídlu kolem stolu.
Po zapálení svíce/í před jídlem: Pane, děkujeme Ti za toto jídlo a za lidi, se kterými jej budeme společně jíst. Zveme také Tebe k našemu stolu, abys zvláště v tento adventní čas byl hostem u našeho stolu a v našem domě. Amen
2. verze (setkání mimo jídlo)
a) Úvodní píseň (zpívaná či reprodukovaná), při které se zapálí adventní svíce
b) Vstupní modlitba
c) Čtení z Bible/příběh pro děti
d) Adventní aktivita
e) Závěrečná modlitba
Návod k použití adventního věnce si můžete stáhnout a vytisknout zde: