Rozlučka

Rozlučka
2. července 2015

Neděle 28. června byla ve znamení loučení se se sestrou Majkou a kněžími Pavlem, Radkem a Martinem.

Fotogalerie

Při „deváté“ mši svaté jsme prožili srdečnou rozlučku. Během promluvy každý z nás shrnul své působení v Žabovřeskách. Na konci mše svaté jsme dostali na památku krásné trička a přídavkem zazněla originální píseň od rodičů s dětmi.

Odpoledne jsme se sešli na neformální rozlučku. Součástí bylo velké překvapení v podobě letu balonem. Za tuto originální akci všem moc děkujeme a skutečně jsme si to vše moc užili, i když si dovedeme představit, že bychom zde ještě nějaký ten rok setrvali.

P. Radek Gottwald

 

Tudy jsme ještě nešli  (Jarmila Cýrusová)

 

Boží cesty jsou jiné než cesty naše a proto v neděli 28. 6.2015 mohli překvapení brňané zahlédnout různě pobíhající davy žabovřeských farníků v oblasti Žabovřesk až po Pisárky. Zdánlivé farní terénní cvičení bylo ve skutečnosti hledáním startovní plochy s balónem, tedy horkovzdušným, vyhlídkovým, který měl být nápomocný čtyřem odcházejícím skvostům farnosti na cestě do nebe. Konkrétně P. Pavlu Tichému, P. Martinovi Poláčkovi, P. Radkovi Gotwaldovi a Majce Kučerové. Tato nic netušící čtveřice se již několik týdnů loučila s farností a takzvaným posledním loučením byla právě poslední červnová neděle.

Nejprve došlo na loučení při deváté mši svaté, kde v rámci homilie dostali všichni čtyři slovo a každý z nich je uchopil po svém, jak dosvědčují sesbírané antiperly, které budou ozdobou farního zpravodaje v září. P. Pavel se podělil o svoji zkušenost s vedením porad, kdy stačí malá obměna slova a výsledek porady je velmi rozdílný. Například při vznesení návrhu a následné reakci na něj: "Má ještě někdo nějaký jiný návrh?" se protistrana naštve, kdežto při reakci : "Má ještě někdo nějaký další návrh?" zachová klid. P. Martin již nahlédl věčnost a to právě v rámci žabovřeské farnosti a P. Radek se chystá obnovit poválečný název Zlína právě svojí působností v něm. Sestra Majka se rozloučila velmi láskyplně a odchází i v hlavním městě rozsvítit mnohá srdce pro Krista. Všichni čtyři dostali velmi elegantní trička s milým nápisem na rozloučenou, rozlučkovou báseň od Honzy Šlachty a píseň od sboru. Na závěr řadu balónků, aniž by tušili, jakou předzvěstí tyto balonky jsou. Loučící odpoledne pak od pěti hodin probíhalo pokojně, občerstvení hojné, fronty na loučence dlouhé, povídání bohaté. Reakce farníků vzhledem k odcházející čtveřici při průzkumu:

"Odchází nám jako svatá Trojice s Marií v čele."

"Majka je úžasný člověk a všichni jsou úžasní!!!"

"Martin je nejlepší zpovědník, co jsem kdy měla."

"Tak Pavel bude mít dva roky prázdnin v balónu."

"Radek i Martin výborně vedli ministranty, bylo to moc fajn."

Nastal večer a čtveřice mířící ke svatosti byla vyzvána k nástupu na pódium, kde jim Honza Šlachta opět velmi vtipně sdělil jaký je obsah farního dárku.

"Ti amatéři , kteří přijeli s balónama nevěřili, že by se zvládl start ze střediska a odjeli k Bille, tam se bude startovat. Nemají víru jako my. Ještě se stihnete vyzpovídat navzájem, Pavel jde k Majce a za třicet pět minut odlétáte. Za pět týdnů se tady sejdeme a vy tu přistanete. Hanko nachystej jim svačinu na cestu na prvních čtrnáct dní. Když si vezmete klacky, můžete si to opéct nad ohněm v těch hořácích. Hlavně si vezměte teplé spodní prádlo, noci jsou chladné."

Na otázku, zda již někdy letěli v balóně nebo co si o tom myslí odpovídali šokovaní obdarovaní následně:

Majka: "Já jsem v něm jen seděla."

Martin: "Ještě nikdy."

Pavel : "Já myslím, že si to fakt nezasloužíme."

Radek: "Opět mám pocit jako se Zlínem, že je to fakt blbost."

A hned vznášeli dotazy, co si vzít do balónu. Sypaly se na ně rady: Foťák , fajfku, padák, čepici. Také přání dobrého letu, naděje, že se ještě někdy uvidíme.

Martin volal do davu: "Měli jsme vás rádi!"

Pak nastává téměř úprk k autům a na tramvaje, asi málokdo tuší, kde přesně se má odlet odehrávat. Nebyly dány souřadnice a čas překotně běží. Přichází fáze hledání, popojíždění, pobíhání až se nakonec ukáže, že z Bráfové vede cesta a pokračuje luční cestičkou na dané místo. Ozývají se věty. "Koho to vlastně honíme?"

"Tudy jsme ještě nešli! To je výzva!"

"Výborné farní pochodové cvičení!"

V jednom úseku u cestičky čekají dvě starší ženy až budou moci projít k vzdálené tramvají a při pohledu na valící se dav trochu zděšeně konstatují: "Ježíši, to je až k tramvaji". Obrací se na správného adresáta, protože dění opravdu probíhá právě ve spojitosti s Bohem.

Mnozí dobíhají na rozlehlou louku na poslední chvíli, kdy je žlutý balón již téměř nafouknutý. Vše se děje velmi svižně a tak jen doporučení: "Hoši a Majko nevyklopte se!" (zajisté povzbuzující) a ženy se modlí: "Zdrávas Maria, ty nedopustíš, aby naši hoši a Majka spadli. My v Tebe pevně věříme, od rána se modlíme za dobré počasí."

Čtveřice letců ani neměla čas být nervózní, protože od momentu překvapení ke startu uplynulo příliš málo času a tak snad se po přestálém šoku podělí časem o letové zážitky i na farních stránkách. Azurové nebe jim rozevřelo svoji náruč, zeleně huňatý kopec jim mával větvemi stromů stejně jako farníci a málokdo z nich věděl kde přistanou. Tak snad jim pohled z ptačí perspektivy odkryl jak moc je mají ve farnosti rádi.

 

 

 

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže