Ministrantský výlet do Vídně

Ministrantský výlet do Vídně
22. listopadu 2016

Udělali jsme si s brněnskými ministranty z Žabovřesk výlet do Vídně.

Jsem už ve věku, kdy někteří z mých vrstevníků jsou babičky a dědečci, i když na to nevypadají. Svět z perspektivy padesátníka vyhlíží smířeněji a klidněji než v očích třicátníka, máme už za sebou také nějakou zkušenost a nedáme se opít rohlíkem. Přemýšlel jsem, co bych takovým klukům kolem dvanácti mohl ve Vídni nabídnout, protože sám vyhledávám hlavně knihkupectví, kostely a umělecké výstavy, což není úplně chlapecký svět. Adventní trhy se nám v centru po výstupu z metra nabídly před vídeňskou radnicí samy. A najednou jsme se ponořili do prostředí, které je milováno lidmi všeho věku! Horké jedlé kaštany zvané „maroni“, jahody polévané vřelou čokoládou, dětský punč a pro nás dospělé trochu svařáku, kterému Vídeňáci říkají „Glühwein“… V tu chvíli jsem věděl, že pro kluky nemusím nic zvláštního vymýšlet, že ve Vídni se to válí na ulici.

Ani procházka centrem po okruhu zvaném Gürtel, tedy „opasek“, není žádná nuda, občas na nás vybafne figurína Darth Wadera nebo Mikuláše a hned za pár kroků musíme dát přednost bryčce tažené krásným koňským spřežením a s livrejovaným kočím. Od adventních stánků dorazíme před národní muzeum, kterému tady říkají „přírodovědecké a umělecké“, a abychom se ohřáli, zapadneme do císařské klenotnice – Schatzkammer. A tam jsem znovu pochopil, jak dobré je vyjet s dětmi do Vídně – všechna státní muzea jsou do devatenácti let zdarma! Prolezli jsme tedy nejen klenotnici, ale také výstavu historických nástrojů, obdivovali jsme pinakotéku, sochy ze starověku a skončili zase u toho punče.

O to větším překvapením, které je však také dobrým předvánočním poučením, byla návštěva Prátru. Tam je všechno tvrdý byznys. Na kolotoči vás povozí za pět euro, langoše si dáte za šest. Na voskové figuríny mají sice rodinnou nebo skupinovou slevu, ale ať tak či onak to stojí zhruba dvacet euro na osobu! Tůdle! Na Prater jsme si tedy nechali zajít chuť a moc rádi jsme se vrátili do vídeňského centra ke svatému Štěpánovi a ke kapucínské kryptě. V kostele u kapucínů jsme nakonec zazpívali mariánské písně a odjížděli s poučením, že rodiny s dětmi a kněze s ministranty dostanete do galerií, když jim je nabídnete zdarma.

Zdeněk Jančařík

Související galerie

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže