Animátorský kvas

Na listopadové poradě jsme s Jirkou a Zukym pekli chleba.

Animátorský kvas

Dobrovolnictví je životní postoj

Jako pro chleba je důležitý kvas, aby byl nadýchaný, aby vykynul, tak dobrovolnictví je v našem životě kvasem. Při přípravě chleba je potřeba dobře založit kvásek, je potřeba mít dobré podmínky, stejně tak o dobrovolnictví v našem životě je třeba pečovat. Je jedno jestli jsem zaměstnanec nebo dohodář nebo animátor, dobrovolnictví ve svém životě mohu uskutečňovat. Dobrovolnictví je o tom druhým pomáhat a zároveň pečovat o sebe. Nemohu jen dávat, ale i čerpat. Alegorie může platit i pro celé středisko, kde díky dobrovolnictví (kvasu), posílí/nakyne/naroste i ta všechna dobrá práce co se děje ve středisku.

Jirka a Zuky

Kvas v nás

Animátoři na poradě uvažovali o tom, co jim jejich služba dává a co bere, upekli chleba z kvásku, připravovali „salesiánský advent“ a pokračovali ve strategickém plánování.

V adventu se má člověk připravit na svátky Vánoc, radostné a upřímné setkání se svými blízkými a jste-li křesťan, tak především s Ježíšem. K tomu chceme vést i děti a mladé, kteří k nám chodí. Tak děláme akce, programy a činnosti, které k tomu cíli směřují...
Okolo 70 lidí se tak sešlo na listopadové animátorské poradě, aby se před tímto akcemi našlapaném období zkoordinovalo a nadechlo. Vedle informací pokračoval pořad salesianivari. Tentokrát šéfkuchaři Jirka Baláš a Ondra (Zuky) pekli chléb z kvásku. Aby chléb chutnal a byl nadýchaný, potřebuje přiměřeně kvasu v příhodných podmínkách. Podobně my bychom do naší služby měli dávat rozumné množství dobrovolnosti a sebe sama, aby kvasu nebylo ani málo, ani moc. O tomto zajímavě a otevřeně promluvil i náš host Gambi (salesián Pavel Ženíšek), který je v současnosti předsedou SADBY – organizace vysílající dobrovolníky do salesiánských misií.

Chléb jsme si zakrojili po sekčním programu, ve kterém si kroužky ve svých oblastech činnosti prodebatovaly formulaci poslání a jeho klíčové prvky a oratoř hledala shodu na tom, kdo je jejich cílová skupina. K chlebu byla výborná paštika.


Dominik Liberda

Fotogalerie

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže