Maxistranti ve Vídni a okolí

Maxistranti ve Vídni a okolí
1. listopadu 2017

Podzimní prázdniny prožili starší ministranti v Rakousku.

Na začátku tohoto školního roku byli starší ministranti pasováni na „maxistranty“, protože mnozí z nich už mají občanky a vyrůstají ze starých rochet.

O podzimních prázdninách (26. až 29. října) jsme tedy s našimi maxistranty spolu s asistentem Honzou Kozlem vyrazili do Vídně a okolí, abychom zkontrolovali, jak jsou na tom salesiáni z bezprostředního sousedství.

Ve čtvrtek jsme navštívili Haydnovo město Eisenstadt, kde jsme zjistili, že Rakušáci mají 26. října státní svátek (osvobození Rakouska od ruské armády po druhé světové) a všechno je zavřené. Katedrála byla ale „offen“! Ubytovali jsme se pak jako loni na salesiánském gymnáziu v Unterwaltersdorfu a odtud vyráželi do blízkých destinací. Pátek jsme zasvětili vídeňským galeriím a muzeím. V Albertině jsme obdivovali florentského a římského mistra Raffaela, belgického sedláka Brueghela a málem nás všechny vyvedli v poutech, když u jednoho Renoirova obrazu za pár milionů eur kluci zkoušeli, „jestli je to pravé, nebo kopie“. Po obligátním kebabu a návštěvě katedrály sv. Štěpána jsme vyrazili do technického muzea. Výhodou Vídně je, že všechna velká muzea jsou pro mládež do 19 let zdarma, takže platí vždycky jen vedoucí. V sobotu jsme vyrazili do duchovního a intelektuálního centra rakouské konzervativně laděné církve, cisterciáckého kláštera Heiligenkreuz, kde jsme čistě náhodou objevili mladého bratra Cyrila, Brňáka jak poleno, který nás provedl překrásným starobylým klášterem a v mrazivém počasí nám zajistil teplou hovězí polívku. Obří podzemní jezero v bývalém sádrovém dole v Hinterbrühlu kluky zas tolik nezaujalo, že prý Demänovská ladová je lepší. Ale v badenském Burgerkingu nám bylo dobře, dokonce jsme dostali pár kingů zdarma. V neděli se pak také přes gymnázium přehnala větrná smršť, naštěstí jsme byli zavřeni ve sportovní hale, když jsme kus noci předtím strávili v herně u šachů, počítačových a šprtacích her a pili Almdudler.

A jaké bylo na zpáteční cestě naše překvapení, když kluci běželi natěšení do supermarketového centra G3 a zjistili, že je v neděli zavřeno! Ještěže jsou Rakušáci katolíci :).

Na zpáteční cestě jsme se modlili trochu německy a děkovali sousedním salesiánům za jejich pohostinnost.

Zdeněk Jančařík, salesián

Související galerie

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže