Ohlédnutí za SDM Krakov 2016

Ohlédnutí za SDM Krakov 2016
31. srpna 2016

Před měsícem skončily Světové dny mládeže v Krakově.

Papež František završil tyto oslavy nedělní mší sv. V Campusu Misericordiae se podle organizátorů na tuto mši sv. shromáždilo více než 2 milióny účastníků. 

Z naší farnosti se tohoto setkání zúčastnili někteří mladí, SDB a FMA už i předprogramu v polské diecézi Gliwice a někteří se rozjeli jen na setkání v Krakově.

Předprogram v diecézích byl bohatý na různá setkání, prohlídky zámků či dolů i třeba návštěvu Osvětimy. Účastníci obdivovali pohostinnost polského lidu.

V Krakově se nám všem líbil program v našem českém národním centrum. Byl nápaditý. Šel do hloubky.

Vrcholem samozřejmě byly okamžiky, prožívané v blízkosti papeže Františka.

Domů jsme si přivezli spoustu dojmů i památek z různých končin světa, jak jsme si je navzájem vyměňovali s dalšími účastníky.

Papež František nás pozval na další setkání, které se uskuteční v roce 2019 v Panamě. Je to trošku z ruky, ale jinak vám tyto nezapomenutelné chvíle doporučujeme. Pro ty, co se už nemohou dočkat, nabízíme další akci: Celostátní setkání mládeže v Olomouci v srpnu 2017.

Marie Tkadlecová FMA

Očima další účastnice:

“...a kdybych tam umřela, tak se mi postarejte o králíka!”

Takhle jsme se loučili s rodiči, když jsme ve středu 20.7.2016 nastupovali do autobusu na SDM v Krakově. Naše skupinka jela už na předprogram, který se měl odehrát v Gliwické diecézi ve vesničce Naklo Slaskie nedaleko Krakova. Ubytováni jsme byli v rodinách většinou po dvojicích. Celkově byl předprogram velice bohatý – taneční hodiny polonézy, návštěva zámku, hudební festival, autobus zapadlý do písku a seznamka s hasiči, návštěva dolů a jízda po lodičkách, koupání v rybníce a spoustu dalších dobrodružství včetně duchovního programu, výborné polské kuchyně a neuvěřitelné pohostinnosti polských rodin (když jsme o týden později odjížděli do Krakova, sotva jsme dopínali kalhoty).
 
Nastalo to osudné pondělní ráno 25. 7., kdy jsme se namačkali do místního autobusu a jako rybičky v konzervě odjížděli směrem Krakov. Jízda zpříjemněná zpěvem proběhla hladce a tudíž si nikdo na nic nestěžoval. Konečně jsme dosáhli cíle a šli se zaregistrovat do českého národního centra. Každý vyhrál poutnický batoh s brožurkami, stravenkami, pláštěnkou a dalšími užitečnostmi. Ubytovali nás ve škole nedaleko centra, cesta pěšky trvala asi jen 15 minut. S maximální spokojeností jsme odhodili krosny, zasmáli se studeným sprchám a s výbornou náladou odešli na úvodní program a večerní adoraci.
 
Každodenní program se prakticky pokaždé skládal z ranní katecheze a mše; svoje představení si pro nás vedle moderátorů připravil i youtuber Kešu a celou dobu nás svým andělským zpěvem doprovázel sbor SBM pod vedením Štěpána Policera. Zbytek dne byl spíše volnější – každý si mohl vybrat kdy a na co chtěl jít. Mezi základní body však patřil koncert SBM, pouť do Lagiewnik, mše a večerní modlitby. Počasí nám celou dobu (vlastně téměř celou dobu) přálo, sluníčko nás opravdu nešetřilo a ledové sprchy většinou přišly vhod (zvláště po dlouhých chvílích strávených v přecpané dopravě nebo v snad kilometrových frontách). Alespoň jsme měli spoustu příležitostí se seznámit s mladými křesťany ze všech možných koutů světa.
 
Ve čtvrtek 28. 7. za námi přijel papež František a my jsme měli příležitost se poprvé všichni shromáždit, abychom ho přivítali. V pátek byla možnost společné křížové cesty a v sobotu započal vrchol všeho. Celé dva miliony mladých křesťanů se vydaly na pouť do Campu Misericordiae, aby mohly společně prožít večerní vigílii a mši svatou. České centrum se naštěstí nacházelo nedaleko, tudíž jsme ráno ještě stihli mši a s karimatkami a spacáky se vydali na cestu. Brzo nás pohltil dav lidí a na dlouhé hodiny jsme se zdrželi čekáním na jídlo, které se vydávalo v půli cesty. Dlouhé hodiny stání na rozpálené ulici si vybíraly své daně na všech, co zanedbávali pitný režim a ochranu před sluncem. Naštěstí se však nic vážného nestalo a my jsme v pořádku dorazili do našeho sektoru, ve kterém nám dobrovolníci předem drželi místo. Každý si našel své místečko a brzy většina z nás usnula po dlouhé a namáhavé cestě, aby nabrala sílu na večerní vigílii. A rozhodně to stálo za to. Společné modlitby s rozžatými svíčkami zanechaly v každém z nás krásnou vzpomínku a hluboký duchovní zážitek.
 
Spánek pod širákem byl pro většinu příjemným odpočinkem a v neděli ráno jsme tudíž mohli absolvovat závěrečnou mši čilí a nadšení. Po slavnosti následovalo loučení se s papežem Františkem a cesta zpátky do škol, kde nás čekala naše sbalená zavazadla. Při pochodu se ještě stihnul spustit prudký déšť (byli jsme ale za něj rádi, koneckonců, alespoň se z nás smyl prach a pot). Autobusy odjížděly až kolem desáté hodiny, měli jsme tedy spoustu času na poslední ledovou sprchu a bulky k večeři. Nakonec jsme se konečně odebrali do svých autobusů a přes veškeré komplikace (jako třeba výměna prasklé pneumatiky nebo vůbec jízda nesprávným autobusem) jsme se šťastně a v pořádku vrátili domů, vyčerpaní, ale nadšení a se spoustou nových úžasných zážitků.
 
Na závěr určitě nesmím zapomenout na poděkování za nás za všechny - pořadatelům, kněžím, sboru SBM, vedoucím naší salesiánské skupiny, otci Zdenkovi a otci Petrovi, zdravotnici sestře Evě a všem, kdo se podíleli na přípravě a zdárném průběhu SDM v Krakově.
Petra Ryšavá

 

Související galerie

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže