Zhasněte světla... rozsviťte Světlo!

Zhasněte světla... rozsviťte Světlo!
18. prosince 2014

V dnešní uspěchané době je třeba se někdy zastavit, zamyslet se nad svým životem a „zhasnout světla“. Právě adventní duchovní obnova v Čučicích se nesla v duchu „zhasněte světla, rozsviťte Světlo“. Ve dnech 12.-14. 12. se několik animátorů z Brna-Žabovřesk, ale i mladých z Oslavan , rozhodlo duchovně se obnovit, spočinout a připravit se na Vánoce.

Páteční večerní program se nesl ve znamení poznávání se navzájem, abychom zjistili, s jakými lidmi strávíme víkend. Řekli jsme si, co očekáváme, co bychom rádi dělali a proč jsme třeba také přijeli. Někdo se chtěl „odkamenovat“, zamyslet se nad svým životem, jinému šlo o odpočinek. Byli jsme zvědaví, co nám přinese sobota a za zvuku praskání v kamnech jsme pomalu usnuli.

Neuvěřitelně krásné červánky na obloze nás doprovodily na ranní mši, po které nastal čas, který nás měl dovést k tomu, abychom si uvědomili, čeho chceme doopravdy dosáhnout. Jaká musíte zhasnout světla, aby mohlo bez ohrožení svítit Světlo? Myslím, že pro všechny poměrně náročná činnost, která nás donutila pořádně se nad sebou zamyslet. Kvůli odreagování následoval první move point, aneb trocha pohybu neuškodí. Pořádně jsme se vyblbli při přenášení lentilek pomocí brčka a na chvilku zapomněli na své starosti. Ale po odreagování bylo třeba se někam posunout. Vyzkoušet si být hodinu o samotě. Na chvilku zapomenout na okolní věci a myslet jen na sebe.

Po strávení výborného guláše následoval druhý blok zamýšlení se. Zhlédli jsme několik inspirativních videí, po kterých jsme do přichystaného kalendáře zapisovali všechny momenty minulého týdne. Poté jsme se v nich snažili hledat Boži stopy. Já jsem si uvědomila, že v naprosto obyčejných věcech se toho dá mnoho najít a že i přes podivné situace se mi snaží Bůh třeba něco říct. Po dalším move pointu následovalo tvůrčí okénko aneb výroba svíček. Úkol pro večerní hru zněl - přemístěte pyramidu a ochraňte universum. Poměrně nelehká záležitost. Vrcholem celého dne a vlastně i celé obnovy bylo ztišení v kostele za svitu našich vyrobených svíček. Z jedné, hlavní, jsme postupně zapálili všechny svíčky, což pro nás bylo symbolem celé adventní obnovy. Rozsviťte Světlo. Celý den jsme zakončili v improvizované čajovně, kde se vyprávěly všemožné příběhy a díky tomu jsme se ještě lépe poznali.

Nedělní ráno jsme věnovali rozboru evangelia, abychom byli připraveni na mši svatou, která zakončila náš duchovní víkend, a po výtečném obědě jsme se rozjeli do svých domovů. Závěrem bych ráda za všechny podělovala Liborovi a Pavlovi za jejich skvělé vedení, Janke a Jurajovi za probouzení našich chuťových pohárků a v neposlední řadě Pánu Bohu, kterému vděčíme za všechny naše zážitky.

Tereza Mikulová

 

Bylo to pro mě velkým povzbuzením! A líbily se mi i "neduchovní" programy, hlavně pyramidy!

Anička Hudcová

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže