Keramika je nikdy nekončící hra

Keramika je nikdy nekončící hra
20. dubna 2016

Když jsem před mnoha lety začínala pracovat v jedné brněnské keramické dílně a nesměle se učila točit na hrnčířském kruhu, vedle mě seděl za dalším kruhem sympatický a šikovný kluk. Ten kluk měl úplně stejně sympatické a šikovné dvojče. Oba dva zaujatí hlínou: Dan a Nikola Sekovi!

Čas běžel a já jsem věděla, že tito dva chlapci jsou keramice věrní a tvoří pěkné věci. Pak také, že navštívili Japonsko, zemi, kde má keramika dlouhou tradici a kde se tvoří překrásné věci technikou Raku. (U nás ve středisku jsme zkusili jeden Raku výpal v roce 2012, vzpomínáte?)
 

Mistr keramik v našem středisku

V roce 2013 jsem s dcerou navštívila Dny čaje v Lužánkách. Nikola tam vystavoval své zboží a Dan učil točit na kruhu. Hned jsme se dali do řeči a jako by ani neuběhlo tolik let! Pořád stejně milí společníci, se kterými je radost se bavit a také skvělí řemeslníci. V duchu jsem si říkala, jak by bylo hezké pozvat je k nám do střediska, aby nám povykládali něco o své práci. Ve středisku je přece tolik návštěvníků keramické dílny a někteří z nich tvoří léta a moc je tento obor zajímá! 
A jak by to bylo inspirující a poučné pro "naše" mladé. Vidět někoho, kdo si věci vymyslí a vyrobí je poctivě svýma rukama. Od samotné myšlenky vede někdy ale dlouhá cesta k jejímu uskutečnění. Nakonec přijal možnost promluvit Nikola Seko. I přes svou přirozenou skromnost a neokázalost. Moc si toho vážím!
 

Cesta, co nikdy nekončí

Protože vím, že ten, kdo je keramik, hrnčíř a pracuje s hmotou tak tvárnou a proměnlivou, kdo s každým výpalem napjatě čeká, jak výrobky vyjdou z pece ven, kdo si stoupne na trh a své zboží prodává v zimě nebo v parnu, je vtažen do nikdy nekončící hry, která je někdy spíše zápasem a přináší pochybnosti. Vydal se na cestu za poznáním hlíny - cestu, co nikdy nekončí. Takže pokud máte rádi keramiku, aktivně ji tvoříte, zkoušíte točit na hrnčířském kruhu anebo pasivně, ale s o to větším nadšením obdivujete zručnosti keramiků, určitě si udělejte v pátek večer čas! Pozvěte své známé a přijďte za námi do střediska!

Přednáška Nikola Seko
 
Tato přednáška je otevřená pro širokou veřejnost. Zahájí jedinečnou akci (Japonská jízda) pro děti, které chodí do kroužků keramiky: Děti budou vyrábět během soboty set na suši a pak si také suši připraví a společně s rodiči na závěr akce sní.
 
Momentka z keramické dílny - prosinec 1996
Momentka z keramické dílny (1996). Nikola Seko je třetí stojící zprava.
 
Evženie Holubová

lektorka keramiky

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže