Nikola Seko v salesiánském středisku

Nikola Seko v salesiánském středisku
2. května 2016

V pátek 29. dubna přijal naše pozvání do střediska keramik Nikola Seko, který nám ukázal fotografie pořízené během několikaměsíční cesty po Japonsku.

"Byla z Japonska, krásná a hebká. Tak akorát do dvou dlaní.  S barvami podzimu a zapadajícího slunce, s otisky. Několik dní  se hřála v náručí pece, zasypaná žhavými uhlíky z borovicového dřeva."

 MISKA

V pátek 29. dubna přijal naše pozvání do střediska keramik Nikola Seko, který nám ukázal fotografie pořízené během několikaměsíční cesty po Japonsku. Poutavě vyprávěl a jeho civilní a charismatický projev nás vtáhl do tajů výroby keramiky a jejího následného vypalování. Zajímavé pro nás byly popisy keramických dílen v Japonsku a nastínění práce mistra a poměrně tvrdý život jeho žáků. Keramika je Japonci považována za druh umění, které stojí na nejvyšší příčce. Je víc než tanec, hudba, malířství...
 
Za kusy nejvíce oceňovaných mistrů platí sběratelé těžko uvěřitelné sumy peněz, o čemž jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit v několika katalozích, které putovaly obecenstvem. Stejně tak dvě misky, které nechal Nikola s buddhistickým klidem kolovat. Mohli jsme si je ohmatat a cítit v rukou dokonalé spojení síly přírody a zručnosti člověka. Všichni jsme si však přáli, aby si je přednášející mohl zase na konci akce zabalit do hedvábného papíru a uložit do bezpečí svého batohu. Všechno dobře dopadlo, i když pro mnoho návštěvníků vyprávění trvalo velice krátce a přivítali by přednášku delší!
 
Evženie Holubová

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže