Očima tří králů

Očima tří králů
4. ledna 2016

Slavnost Zjevení Páně je za dveřmi, ale u nás v Žabinách jsme ji předběhli, protože tři mágové se sešli v Betlémě u jesliček spolu s mnoha jinými lidmi už na Štěpána.

Mudrci nemuseli chodit až z dalekého Východu, stačilo se pořádně vymustrovat, namalovat, připnout pelerínu a šerpu, nasadit koruny a jednoho pana faráře nalíčit načerno tak, aby ho nikdo nepoznal. A pak už jen čekat dole u garáží, až projdou kolem Betléma pastýři. To byla naše chvíle… Ještě předtím jsme ale navštívili v zázemí svatou rodinu, Ježíšek měl zrovna po kojení a byl v náramné pohodě. Tak klidné dítě by chtěl mít doma každý. Coby tři králové jsme nic netušili o tom, že svatou rodinu někdo v salesiánském domě zamkne, takže Betlém bude na chvíli vzhůru nohama a místo klanění bude hlavní starostí všech účastníků hledání svaté rodiny. Nakonec je někdo vypustil zadním vchodem a všichni mohli nastoupit na svá místa. Tři králové nejdříve hledali za notné pomoci všech přítomných dětí tu správnou hvězdu, ale po chvíli nalezli nejen hvězdu, ovečky a oslíka, ale také Ježíška na seně obklopeného kapelou a anděly. A jak to má být – Ježíšek to celé prospal, ani to moje zlato, které jsem mu dal k nohám, ho nijak nevzrušilo. Tak doufám, že si toho všiml, alespoň když se probudil!

IMG_7099

Šestého ledna slavíme Zjevení Páně, řeckým slovem epifanii, tedy to, že se Bůh ukázal lidem jako člověk-dítě. Viděli ho tři králové (podle lidové tradice Kašpar, Melichar a Baltazar), ale kromě nich ho viděli andělé a všichni lidé dobré vůle.

Zdeněk Jančařík

FOTOGALERIE

 


A v nebi nás bude ještě víc!

Letošní vánoční čas nešetřil mlhavými závoji, aby Vánoce byly opravdu bílé, byť neladovským způsobem a Štědrý den se v tomto ohledu  jen na chvíli oděl slunečními paprsky, aby prozářil cestu rodinám na štědrovečerní mši svatou ve tři hodiny odpoledne. V kostele by se i tentokrát jen těžko našlo místo pro svatou rodinu, kdyby ho již tradičně neměla zajištěné vpředu na betlému. Vánoční radost sálala ze všech přítomných, a co teprve jednou v nebi, kde nás bude ještě víc při pokračování příběhu spásy!
 

Svatá rodina pak připutovala na svátek svatého Štěpána přímo do střediska, kde našla vlídné přijetí v připraveném chlévě, kam se jí poté přišli klanět zástupci rodin, mládeže, osob zmoudřelých dlouhým věkem, zasvěcených osob a též tři králové. Z nich někteří návštěvníci mylně pokládali černého Baltazara za faráře Maxe a další dva za P. Jančaříka a P. Hertla, šlo však pouze o náhodnou podobu s výše jmenovanými, pochopitelně. Anděl, který zvěstoval pastýřům narození děťátka při přeletu střediska, se pak v blízkosti svaté rodiny z tohoto výkonu brzy vzpamatoval a pomáhal při losování výherců střediskové soutěže. Celá akce byla doplněná libým zpěvem a také možností občerstvení nejen duše. Nejvíc se občerstvoval oslík, kterému pastýři přinesli mrkev, aby ji mohl od přítomných dětí dostávat jako oblíbený pamlsek. Ovečky přišly zkrátka, mrkev nedostaly, ale navzdory tomu byly klidné a přející. Takže radujme se, veselme se, nám nám narodil se...

Jaroslava Cýrusová

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže