TRIDUUM - Nevšední pozvání

TRIDUUM - Nevšední pozvání
7. března 2016

Postní duchovní obnova mládeže začala zvláštním dopisem: "...mám ti hodně co říct a už teď se na to těším... Ježíš"  A nevšedních pozvání bylo během tří dnů v Čučicích mnohem víc. Kdo si vzal tato slova k srdci, ochutnal opravdové Velikonoce.

Víkend měl název TRIDUUM a skutečně jsme si trochu neotřelým způsobem prožili Zelený čtvrtek, Velký pátek i Bílou sobotu.

Poslední večeře se nesla v duchu ustanovení svátosti. Obyčejné věci získávají neobyčejný význam tím, že jim ve svém srdci dáme důležitost. Takovou "svátostí" může být i batoh, náramek nebo klíče. To jsme si uvědomili při komentované mši svaté, která nám pomohla pochopit smysl různých slov a úkonů, o kterých jsme už dávno ani nepřemýšleli.

Potom uctívání kříže. Málokdo asi předtím zažil to, čemu se v liturgické terminologii říká prostrace: na výraz nejvyšší pokory a úcty ležíme před velikým křížem na zemi a události Velkého pátku získávají nový rozměr. Jeden horizontální, který představuje náš život, a jeden vertikální který je symbolem našeho vztahu k Bohu. Najít místo, kde se tyto dvě dimenze střetávají a tvoří kříž, byl náš úkol pro mrazivé odpoledne.

Večer jsme se sešli pod nápisem "Tvou smrt zvěstujeme, tvé vzkříšení vyznáváme." Ale jak se něco takového vůbec zvěstuje? Každý má svůj vlastní způsob a při působivých vyznáních, která zazněla v tom sobotním večeru kolem mrtvého těla přikrytého bílým plátnem se někdy opravdu až tajil dech.  

"Mám ti toho hodně co říct." Pozvání platí, a tak náš den ještě nekončí a celou noc se střídáme na tiché adoraci, každý sám jen s Ježíšem a velikou nocí. Ráno ještě před svítáním vyrážíme ke hrobu, ale místo toho dojdeme k řece, kde obnovujeme svůj křest. Nově oblečení do bílého plátna se pak můžeme vydat zpátky do našeho života, kde Velikonoce pokračují.

Anežka Hesová

Související galerie

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže