Dubnový výpal Raku

Dubnový výpal Raku
18. května 2017

V keramice jdeme s dobou. Chceme pro vás, naše milé kurzistky a kurzisté, mít stále něco nového. Tak proč nezkusit na vlastní kůži nějaký starobylý a pozapomenutý postup, neoprášit znalosti našich předků a nezažít na vlastní kůži zrod jedinečného kusu keramiky dotykem ohně?

Sobotní dopoledne 22. dubna nalezlo naše lektorky připravené načerpat co nejvíce vědomostí od vynikajícího technologa a mistra keramika Karla Žíly. Přijel k nám, aby nám předvedl technologie pálení keramiky, které se dají použít v polních podmínkách – na táboře, víkendovce, v přírodě. Pálili jsme jak technikou Raku, což je způsob výpalu ve venkovní peci na plyn s následnou redukcí v pilinách, tak v polní pilinové peci z cihel, kterou jsme si vlastnoručně postavili. V ní se po osmihodinovém přikládání zrodila keramika zvaná zakuřovaná.

Technika zakuřované keramiky patří k těm nejstarším způsobům pálení, ale doposud se používá k běžnému pálení třeba v Africe či Jižní Americe. Nedosahuje se s ní tak vysokých teplot, jako v běžné elektrické peci, ale díky povrchové úpravě zboží leštěním před dosušením nádobí neprotéká a dá se běžně použít.

Keramika je záležitost silně nepředvídatelná, což u polních výpalů platí dvojnásob, jak jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit při našem prvovýpalu v pilinách. Některé efekty vynikly cíleně přisypáváním měděných solí, některé – to když se nám roztavil krycí plech a na zboží vytvořil nechtěné spečené kusy kovu, vznikly zcela nepředvídateně.

Celý průběh dopoledne byl pro nás velký zážitek.

A co k tomu dodat? Příště zas a s Vámi!

Lenka Honecová

Video: Dominik Polanský

Související galerie

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže