Martinská slavnost a otevření amfiteátru

Martinská slavnost a otevření amfiteátru
10. listopadu 2016

Letošní Martinská slavnost přilákala rekordní počet návštěvníků. Přišli se podívat na svatého Martina, ale také na nový přírodní amfiteátr v salesiánském areálu.

V úterý 8. 11. 2016 jsme měli příležitost setkat se na Martinské slavnosti a společně prožít chvíle nezapomenutelné atmosféry. Salesiánské středisko zavřelo mimořádně už v 16:00 a postupně zapadalo slunce, jako by připravovalo ty nejlepší podmínky pro příjezd sv. Martina a jeho středověké družiny vyzbrojené loučemi. Návštěvníci posupně přicházeli a děti překvapovaly různými tvary, barvami a velikostmi lucerniček, přicházeli také jejich rodiče a prarodiče, všichni plni očekávání následujících okamžiků. V 16:30 byla tato slavnost zahájena písničkou a přestřihnutím pásky, amfiteátr byl slavnostně otevřen starostou Žabovřesk, ředitelem místní komunity salesiánů a zástupcem Nadace přátel Dona Bosca. Po krátkém proslovu a několika písničkách amfiteátrem zněla legenda o sv. Martinovi, z dálky už se ozývalo bubnování, jako by předurčovalo příjezd někoho velikého... Nejdřív byla vidět jeho kudrnatá hlava, potom už děti mohly zahlédnout koně, jak vznešeně nese samotného Martina. Světýlka v lucerničkách se rozsvěcovala, jakoby celý prostor střediska navštívilo mnoho a mnoho světlušek, pomalu se děti přidávaly k průvodu a putovaly se svatým Martinem kolem střediska, aby se mohly pak zase vrátit zpět do amfiteátru na pohádku a dát si k tomu výbornou dýňovou polévku, rodiče svařák a všude byla cítit vůně pečených brambor. Po pohádce náhle noční oblohu protnul záblesk, tu další a další, rána střídala ránu a nad hlavami návštěvníků byl vidět ohňostroj, který celou slavnost završil, když šli lidé pomalu do svých domovů, návštěvníkům hlavou ještě zněly písničky, které děti zpívaly. Sníh dorazil do amfiteátru o několik dní později, chvíli před pátečním svátkem sv. Martina.

Svatomartinská slavnost 2016


O budování amfiteátru:

V průběhu roku 2016 vznikal u paty věže kostela Panny Marie Pomocnice v areálu Salesiánského střediska mládeže amfiteátr, který bude sloužit v rámci celého salesiánského díla a umožní propojit různé skupiny nejen uvnitř díla, ale také v rámci městské části Žabovřesky. Na počátku byla myšlenka vytvořit exteriérový prostor v příjemném prostředí, postupně ovšem rostl rozsah i náročnost celého projektu, zapojovalo se do něj více lidí i dobrovolníků a na Martinské slavnosti byl amfiteátr slavnostně otevřen. Víceúčelový přírodní amfiteátr mohl vzniknout díky podpoře Místní komunity Salesiánů Dona Boska, dále Nadace přátel Dona Bosca v Brně, výzvě Společně pro Brno Nadace Veronica a podpoře individuálních dárců. V rámci amfiteátru byly vybudovány také dřevěné sedáky, bezpečnostní osvětlení, dále také bylinková zahrádka, kterou děti zasadily a o kterou se starají, kroužky střediska se pak podílí na výrobě ptačích budek a dalších prvků. Velké poděkování patří více než 45 dobrovolníkům, kteří v rámci několika brigád při budování amfiteátru odpracovali dohromady více než 240 hodin práce. Poděkování patří také animátorům a Klubu maminek za akci Martinská slavnost, návštěvníkům za napečení koláčků na tuto slavnost, šermířskému spolku Ursi za atmosféru a všem, kteří přišli a podpořili nás. Letos se akce konala za rekordní účasti více než 500 návštěvníků. Akci Martinská slavnost také finančně podporuje statutární město Brno a pořízení mobilního pódia, na kterém děti vystupovaly a které bude mít jistě v rámci střediska široké užití, podpořila městská část Brno-Žabovřesky. Budeme se těšit na viděnou příští rok opět na Martinské slavnosti!

Salesiánský amfiteátr

Pavel Melichárek

Související galerie

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže