PRÁZDNINY 2017: Severská sekera XI.

PRÁZDNINY 2017: Severská sekera XI.
17. července 2017

Jako čerstvě zasvěcený, práce neznalý „Ivan“, poprvé na této akci, jsem byl požádán o pár slov k jednomu z nejlepších začátků prázdnin, co by si člověk mohl představit. Pokud vám chybí ten správný start letních prázdnin, přirozená práce a spolupráce s lidmi, kteří stojí vážně za to, čtěte dál a neodoláte stát se součástí dalšího ročníku.

Každý rok, už po jedenácté v řadě, se na začátku prázdnin vypraví úderná a neohrožená skupina mladých lidí ze Salesiánského střediska mládeže v Brně-Žabovřeskách do města Rumburk vzdáleného 340 km, kde má na starost čištění lesa, kácení, štípání, řezání a následné skládání dřeva do stodoly na faru v nedalekém Jiříkově, kde je bude naše práce hřát po dlouhé zimní večery.

Tento rok nás vyrazilo osm mužů a jedna žena, která odhodlaně zastoupila ženskou sekci.

Náplň tohoto pobytu je tedy pracovní, ale je tu i prostor na odpočinek a poznání krásy místního kraje.

V první pracovní části nás čekalo čištění lesa od popadaných stromů, stromků, větví a zbytků dřeva. Poté jsme byli poučeni, co a jak a rozděleni do skupin. Kovaní znalci se vrhli s motorovými pilami na porcování padlých stromů a další dvojice obstaraly naštípaní a zpracování nakrájených kusů. Po dvou dnech následovalo naložení dřeva do Tatry, která nám dřevo vyložila v Jiříkově, kde se skládalo do stodoly.

Vojtěch BurešV druhé části byl pro nás připraven výlet do národního parku České Švýcarsko, kde jsme navštívili vysoké rozhledny, pískovcové skály a panenskou přírodu, která vám uzdraví zrak. I přes menší vyprahlost některých jedinců na této cestě nás krása místních panoramat poháněla vpřed. Celkové hodnocení potvrdilo, že výlet byl pro všechny přínosem a příjemným zážitkem.

Na závěr bych rád řekl, že i přes vosí hnízda, mozoule na rukách, rozpadající se kalače, nalezení nových rodinných příbuzných nebo zapomenuté paragony, jsme všechno zvládli a s radostí i smutkem, že toto místo opouštíme, se těšíme na další ročník Severské sekery.

 

Jsem poctěn, že jsem mohl být součástí.

Vojtěch Bureš

Související galerie

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže