Děti si vyzkoušely zakuřovanou keramiku

Děti si vyzkoušely zakuřovanou keramiku
7. května

V posledním dubnovém víkendu přišlo dvacet pět dětí z kroužků keramiky na Zakouřenou přespávačku. Zkuste se účastníků zeptat, co dělali...

Jestli něco nestavěli, nevymazávali, nebalili a jestli se při tom neušpinili. Odpovědi budou možná různé. Ale faktem je, že si sami postavili pec, kterou vymazali zevnitř hlínou. Potom sobě a dalším dvaceti pěti kamarádům (kteří si chtěli jen nechat vypálit výrobek a ve středisku nepřespávali) zabalili výrobek do hadrů napuštěných olejem, vložili ho do pece a zasypali pilinami a dřevem.

Mnozí z nich se dokázali umazat docela slušně, takže bylo na první pohled patrné, jak usilovně se pracovalo kolem venkovní pece. Páteční večer byl plný i dalších aktivit. Hrály se hry na trávě, vyráběl se přívěsek a došlo i na oblíbenou kratochvíli: opékání špekáčků u ohniště. Večer přešel do vlahé noci a pec krásně hořela, jak se dalo pozorovat průzory pod kovovým poklopem.

Děti dostaly nabídku, že mohou hlídkovat u pece. Většina tuto nabídku s nadšením přijala. Čas nám rychle ubíhal díky napínavým a poutavým příběhům, které sypala na požádání z rukávu Jitka.

A pak honem do spacáku a těšit se na ráno. Protože se bude rozebírat pec a uvidíme výrobky!

Po rozebrání prvních pater cihel bylo vidět, že keramika má patinu z venkovní pece, kterou jsme si přáli. Naše snažení stálo za to! Každý byl dekorován zlatou medailí za zásluhy o pec, za kamarádství a dobré chování.

V oblečení, které nasáklo kouřem, unavení a s výrobky se děti v sobotu dopoledne vracely domů.

"Teď už si umíme lépe představit, jak lidé pálili keramiku v dobách, kdy ještě neměli elektřinu a plynové bomby."

Zakouřená přespávačka

Velké díky všem!
Dětem, vedoucím a také rodičům, že nám spolu bylo krásně.

Evženie Holubová

 

Související galerie

Středisko mládeže          Farnost

Facebook střediska mládežeFacebook farnosti Brno-Žabovřesky

             ORC        

Facebook střediska mládeže