Kaple Panny Marie Pomocnice - Kostelíček - Brno Líšeň

Poutní kaple Panny Marie na Kostelíčku


Historie této stavby sahá až do roku 1630, kdy tu nechala svobodná paní Eliška Bergerová postavit dřevěnou kapli s krásným obrazem Panny Marie Pomocné na poděkování za uzdravení svého syna. V roce 1784, za vlády císaře Josefa II., byl kostelíček zbourán a obraz Panny Marie přenesen do kostela. Věřící však ve svém srdci úctu k Panně Marii líšeňské zachovali a s jejich velkou a nezištnou pomocí byla kaple znovu postavena a v roce 1914 vysvěcena.

V interiéru kaple se nachází dřevěný vyřezávaný oltář s kopií obrazu Panny Marie Pomocné, jehož originál je umístěn ve farním kostele sv. Jiljí.

Stavba je na seznamu kulturních památek Ministerstva kultury.


I v Brně – Líšni působí salesiáni – od roku 1990. Sídlí v domě, kde se nachází Salesko neboli Salesiánské středisko mládeže (na ul. Horníkova). Zdejší farníci usilují o stavbu kostela, zatím slaví nedělní mši sv. v tělocvičně střediska.

Oba pozemky – pro Kostelíček i Salesko – darovala rodina Belcredi.

Zpracováno podle webu farnosti Brno – Líšeň


Don Bosko byl velkým ctitelem Panny Marie Pomocnice. V devíti letech měl Don Bosko sen a v něm slyšel tyto věty: „Dám ti učitelku. Pod jejím vedením se člověk stává moudrým, bez ní se však i moudrý stává ubohým hlupákem“. Výrazem jeho vděčnosti Panně Marii Pomocnice je také založení Kongregace Dcer Panny Marie Pomocnice (sestry salesiánky).


Kým se nechám vést já ve svém životě?
Jaké místo má Panna Maria v mém životě?


Vyhledávání v článcích

Nejnovější články

Odstartovali jsme první adventní jarmark v naší farnosti. Podívejte se na krásné fotky, které prozradí parádní atmosféru.
Zobrazit Stalo se  
Těsně před začátkem adventu se v naší farnosti konalo tvoření adventních věnců. A že to byla krásná akce můžete vidět z fotografií.
Zobrazit Stalo se  
Srdečně vás zveme na tradiční roráty v naší farnosti. Konají se každé úterý od 6.30. Děti jsou zvány zvláštním způsobem.
Zobrazit Připravujeme  
Ve středu 7. prosince 2022 proběhne v naší farnosti tradiční Žabovřeské rozmlouvání. Tentokrát se můžeme těšit na pana Pavla Fišera, kandidáta na prezidenta. Všichni jste srdečně…
Zobrazit Připravujeme  

Kontaktní informace

  Foerstrova 2
      616 00 Brno
  541 213 110
  farnost@brno.sdb.cz

Salesiáni v ČR

  Prosím čekejte...