Dáš si salesiánské mojito?

17. 9. 2020 Stalo se  

Každoročně mícháme osvěžující nápoje na stovky různých aktivit. Abychom v tom byli ještě lepší, dopřáli jsme si o víkendu úvodní setkání činovníků zdejšího salesiánského díla. Máte-li chuť, račte vstoupit…

Blízká setkání třetího druhu

Někteří měli o víkendu na programu svatby, někteří zase jiná výjimečná setkání. Jedno z takových proběhlo i v našem středisku, kde se potkali zaměstnanci a dobrovolníci z různých koutů zdejšího salesiánského díla. Na onom setkání se uskutečnilo také každoroční úvodní proškolení přítomných, ale nenechte se mýlit. Pokud vám tane na mysli místnost narvaná lidmi k prasknutí a dvě až tři hodiny usedavé nudy, jste vedle podobně jako já před dvěma lety. Úvodní sekání u salesiánů z Žabovřesk bývají nabitá energií, hravostí a vtipem. Nejinak tomu bylo letos. Na start povedená varianta klasiky Outdoor Scrabble, trocha těch potřebných informací, a pak to přišlo…

Nejsme v tom sami

Zlatým hřebem celé akce byl otevřený workshop v míchání chutných nápojů. Worshop vedla ostřílená trojice certifikovaných barmanů, zvaná kuloárně G3 – Pavel Glogar z podniku Farnost, Jirka Baláš z jednoty Středisko a Libor Všetula z hotelu Komunita. Hlavním poselstvím workshopu bylo sdělení: Jsi součástí něčeho většího. „V České republice máme různá salesiánská díla a Brno je pouze jedno z nich, takže nejsme pupek světa. Podobně u nás v Žabinách Středisko taky není pupek světa, protože tady je Farnost, Komunita a Středisko. Když to domyslíš, tak nakonec zjistíš, že tvůj kroužek je součástí Střediska, Středisko je součástí Brna, Brno je součástí republiky, republika je součástí světa a pracujeme všichni na jednom díle,“ nastínil úvodní myšlenku zástupce G3 Libor. Na akci promluvili i ostatní místní salesiáni, po nich následovali vedoucí jednotlivých sekcí, až konečně došlo na dlouho očekávané míchání. 

Čtyři přísady, jeden nápoj

Na nápojovém lístku byla jen jedna položka, která ovšem stála za to – Salesiánské mojito. Jedná se o unikátní nápoj, který se míchá pouze u salesiánů. K tomuto docela jednoduchému, ovšem velmi osvěžujícímu nápoji, potřebujeme čtyři základní ingredience – školu, hřiště, domov a kostel. Jirka, autor místní varianty lahodného mixu, byl nejprve skoupý na slovo, následně však vypustil několik podrobností, které nám umožňují nahlédnout do salesiánské kuchyně.

Školní cukr osladí dětem život užitečnými dovednostmi a znalostmi. Limetka ze hřiště doplní tolik potřebnou dávku zábavy, spontánnosti a kreativity. Mátová vůně domova pak způsobí, že se u nás cítíte dobře a patřičně. Konečně kapka spiritu dá celému nápoji pořádný přesah, ve kterém si uvědomíme, že tu nejsme sami a jenom pro sebe. Celé to zalijeme životadárnou vodou dětí, osvěžíme pár kostkami rodičovského ledu a pozvolna mícháme zbytek školního roku. "Nakonec jsme si ťukli, což znamenalo, že jsme součástí něčeho většího a máme tady určitý typ nápoje, který co nejlíp mícháme těm, kteří k nám přicházejí,“ dodal Libor závěrem.  


Jednoduchý obrázkový recept na tento jedinečný nápoj najdete na našich stylových kelímkách s klipem, které lze zakoupit na vybraných akcích místní salesiánské skvadry. Pokud se vám už teď sbíhají sliny, můžete si mojito rovnou nechat umíchat v některém z kroužků. Díky přesunům rozvrhů máme volná místa i tam, kde byste je už nečekali. 

Přehled kroužkůVyhledávání v článcích

Nejnovější články

Máme zavřené dveře, nikoliv srdce a hlavy. Programy do obýváku potěší na těle i na duši. Na své si přijde každý, tak si najdi ten svůj a klidně přepínej.

Zobrazit Připravujeme  

Za minutu dvanáct, těsně před dvoutýdenní uzávěrkou střediska, jsme stihli uspořádat teambuilding pro orcové animátory. Došlo na kontroverzní témata, akční hru, nějaký ten úraz,…

Zobrazit Stalo se  

Na základě aktuálně platných protiepidemických opatření bude středisko do odvolání zavřené. Další vývoj sledujte zde.

Zobrazit Info  

Puky, míčky a zase puky. První Den turnajů rozproudil středeční odpoledne na terase střediska. Uprostřed gólů a emocí nebyla nouze o momentky, které tímto dáváme do placu.

Zobrazit Stalo se  

Otevírací doba

Pondělí 09:00 – 12:00  14:00 – 19:00
Úterý 09:00 – 12:00  14:00 – 19:00
Středa 09:00 – 11:00  14:00 – 19:00
Čtvrtek   09:00 – 12:00  14:00 – 17:45
Pátek 09:00 – 12:00  14:00 – 18:00

Salesiáni v ČR

Užitečné informace

Tyto stránky používají k poskytování a zkvalitňování služeb soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
  Prosím čekejte...