Kalamita u Salošů! Zfušovaný bazén zaplavil komunitu

Bazén na střeše měl dělat radost dětem i dospělým. Místo toho způsobil největší tekutou pohromu v dějinách Žabin. Ničivý živel podemlel sloupy ve vstupním průchodu do areálu a přiměl zdejší komunitu k posílení čtyřech hlavních salesiánských pilířů. Více v nejnovějším čísle Salesiánského satira.

Unikátní projekt střešního bazénu vzbudil na podzim loňského roku nadšení nejenom v Brně. Ne nadlouho. Kroužky a další aktivity v něm běžely sotva několik týdnů, když se objevila první pořádná trhlina. Trhlina, která nejspíš pošle celý slavný projekt k ledu. Voda z bazénu a pravděpodobně i přívodních potrubí zaplavila včera večer salesiánskou komunitu. 

Teklo mu do bot

Když ke kalamitě došlo, bylo už po večerních kroužcích i posledních mších a celý barák spal. Teda až na jednu výjimku s tužkou. „Psal jsem dole v Hovorně svou poslední knihu, když jsem dostal vtíravý pocit, že mi teče do bot. Prve jsme si myslel, že mě jen straší blížící se deadline, ale pak mě začaly zebat nohy,“ popisuje studené překvapení ponocující pisálek Zdeněk Jančařík. Promočený literát neváhal a okamžitě poté, kdy dopsal kapitolu, utíkal vzbudit spolubratří. „Skočili jsme do gumáků, naplnili pytle pískem a udělali zátarasy u vstupních dveří a u vrat garáží, aby se další voda nedostala do baráku,“ gestikuluje ředitel střediska Jirka Baláš, který je v podobných situacích s vyhrnutými rukávy jako ryba ve vodě. 

Firma to odflákla?

Velké množství vody, které se prohnalo komunitou a následně přilehlým vstupním průchodem, překvapilo i náčelníka přivolaných hasičů. „Byl jsem v šoku, kolik se tady toho valí. Asi nerupnul jenom bazén, ale i rozsáhlé potrubí, které do něj přivádělo čerstvou vodu z brněnských bystřin. Ještěže zdejší kněží byli tak pohotoví, zachránili tím hlavní budovu,“ načrtává odborné okolnosti Viktor Plameňák. Včasný zásah osazenstva salesiánské komunity se ukázal být skutečně klíčový, ale ničivý živel si přesto vybral svou daň, a to ve vstupním průchodu, kam proaktivní kněží vodu odklonili. „Budova jako taková je v pořádku, ale tyhle sloupy musí dolů a je potřeba postavit nové. Jsou totiž nosné a voda je příliš poničila, aby to bylo bezpečné,“ shrnuje své závěry církevní statik Blahoslav Vzpěra. Celá kalamita je také předmětem vyšetřování PČR a stavební firmě, která bazén podle všeho odflákla, hrozí vymáhání náhrady škod a další postihy. „Zatím bez komentáře,“ doplňuje přítomný policista René Pomocníček s odvoláním na nebezpečí maření zahájeného vyšetřování. 

Sloupy nahradí pilíře

Poučení salesiáni tak prakticky okamžitě zahájili výměnu podemletých sloupů a místo nich staví čtyři nové salesiánské pilíře, které potěší oko a současně zajistí bezpečí všem návštěvníkům areálu. Dochází také na přehodnocení původních plánů udělat z oddělení Vodních hrátek klenot zdejší nabídky aktivit. „Don Bosco taky žádný bazén neměl… Možná bychom se měli přidržet svého kopyta – běhat po hřišti, povídat si v ORCu nebo kutit v dílně. Na vodu bych ale úplně nerezignoval, máme tu skvělý tábor Na vlně a taky rybářské aktivity, kde se můžou děti a animátoři vyřádit a nehrozí to zaplavením baráku,“ zamýšlí se závěrem ředitel střediska.


Podrobnosti případu

V našem vstupním průchodu trávíte nemálo času, a tak jsme se rozhodli ho trochu zútulnit a přihodit něco ke koukání. Na čtyřech vstupních sloupech tak najdete informační panely plné fotek a zajímavých textů. Čeká vás tu kromě haldy fotek pár řádek o nás i o tom, co vlastně všechno v útrobách areálu děláme. Taky trocha historie díla a vzpomínka na našeho milého zakladatele. Mimo jiné se zde taky dozvíte, jak je to ve skutečnosti s těmi čtyřmi salesiánskými pilíři. Pokud jste tedy ještě neměli tu čest, nebo chodíte jen tak kolem, neváhejte a pojďte se začíst ;)  


Náš občasník Salesiánský satir popisuje skutečné události, které se možná staly úplně jinak. Berte jej tedy s rezervou :). Výjimku tvoří sekce Podrobnosti případu – ta popisuje skutečnosti, které se staly a dějí přesně takhle. 


Vyhledávání v článcích

Nejnovější články

První květnovou proběhl v Brněnských Ivanovicích fotbalový festival - Frassati Cup, který přilákal mladé fotbalové nadšence z celé republiky. V nejmladší kategorii do 14 let, kde…
Zobrazit Stalo se  
Kompost o objemu dvou běžných zahradních bazénů dostal novou frizuru. Takovou masu hlíny bychom samo neopanovali sami, takže děkujeme všem dobrovolníkům, kterých se sešlo na čtyři…
Zobrazit Stalo se  
Sny se živé stanou, když z hlavy se dostanou... Nevěříte?! Přijďte se přesvědčit na náš BEST FEST. Workshopy našich dětí i animátorů, originální hudební kousky, taneční…
Zobrazit Připravujeme  
I když už máme hlavu plnou májek, Velikonoce ještě neskončily. Tak si při posledních týdnech velikonoční doby pojďmě připomenout jednu VelikóNOČNÍ hru, při které došlo na chránění…
Zobrazit Stalo se  

Otevírací doba

Pondělí 08:30 – 12:30  14:00 – 19:00
Úterý 08:30 – 12:30  14:00 – 19:00
Středa 08:30 – 12:30  14:00 – 19:00
Čtvrtek   08:30 – 12:30  14:00 – 18:00
Pátek 08:30 – 12:30  14:00 – 18:00

Salesiáni v ČR

Užitečné informace

  Prosím čekejte...