Severská sekyra znovu udeřila

18. 7. 2021 Stalo se  

Když se přiblížily červencové svátky, tak se naplnil čas Severské sekery, tentokrát již po patnácté. Na takové akci jsem byl naposledy před osmi lety, znamená to, že na polovině “seker” jsem nebyl. Je tedy dobré si připomenout z čeho se taková akce skládá.

Za prvé – cesta

Jedná se o mezistřediskovou pomoc – parta z Brna jede do Rumburku, do Severních Čech, kde v přilehlých lesích těží dřevo. Vyrážíme tedy v pondělí odpoledne z Brna a po přibližně čtyřech hodinách přijíždíme do Rumburku, kde už na nás čekají místní a vítají nás s otevřenou náručí.

Za druhé – les

Hned druhý den jedeme do lesa, kde na nás čekají “tečky”, stromy označené k pokácení. Projdeme si tedy, jaká bude naše práce a krátce na to se do toho pouštíme. Práce se skládá z řezání motorovou pilou, štípání kalačem, odklízení větví a přesunu dřeva. A přesunu dřeva. A přesunu dřeva. Ne, nezasekla se mi klávesnice. Letos nám ale nepřeje počasí, a tak je nutné přesun dřeva realizovat několikrát, tak abychom potom mohli dřevo z krátké vzdálenosti naházet do kontejnerů a převézt do stodoly.

Za třetí – stodola

Dřevo je odvezeno do Jiříkova, kde musí doputovat na místo určení – do stodoly, ze které se dřevo bere na provoz Salesiánského klubu. Je potřeba ho pečlivě naskládat, aby dřevo vyzrálo, vyschlo a mohlo se použít převážně během zimy.

Za čtvrté – parta

Na práci jsme dobrý tým. Ať už policista, veterinářka, automatizační technik, ekonom, právník nebo kněz, dohromady máme jeden cíl a tou je teplo pro klub v Jiříkově.

Za páté – výlet

Většinou po naskládání do stodoly se vydáváme prozkoumat krásy Českého Švýcarska. Letos je půldenní výlet s návštěvou hradu Falkenštejnu a brodění řekou Chřibskou Kamenicí.

Za šesté – jídlo

Po dobře odvedené práci je také skvělé dát si dobré jídlo. Takže ke konci našeho pobytu je nám připravena, jak je již tradicí, grilovačka a opravdu si všichni pochutnáváme. Dobré jídlo nás provází celou sekeru a k práci zkrátka patří. Bez práce nejsou koláče.

Za sedmé – Filipov

Je taky zavedenou tradicí. Salesiáni nás naučili dobře odvedenou práci odevzdat do rukou Božích. Kde jinde, než na poutním místě ve Filipově.

Za osmé – foto

Jako poděkování a na vzpomínku si odvážíme pravidelně mimo jiné také tričko s nápisem Severská sekyra, proč sekyra a ne sekera? To je příběh zase na jindy. Tradicí je se s tričkem vyfotit.

Za deváté – cesta domů

Po necelém týdnu a přibližně 32 kubících dřeva putujeme domů. Letos je cesta zpět na Moravu ještě trochu vylepšená, poslední den se totiž ještě přesouváme do Moravské Nové Vsi. Zde pomáháme s vinohradem, nejsme řemeslníci, a tak alespoň uvolňujeme ruce majitelům, aby měli prostor opravovat své obydlí.

Emeritní sekerník Petr KlangVyhledávání v článcích

Nejnovější články

Den turnajů má za sebou třetí ročník. Více než dvacet hráčů se utkalo na třech sportovištích. O góly, napětí ani zábavu opět nebyla nouze. Podívejte se, kdo si odnesl jednu z…
Zobrazit Stalo se  
Hravý kuchtík, Kutil Bobři, Sportovní hry, Keramické šikulky, Žonglér, Video. Nic ti to neříká? Nejvyšší čas se dovzdělat. Podívej se, která z těchto našlapaných aktivit by byla…
Zobrazit Info  
Kroužky už nám několik dní běží. Aby běžely tím správným směrem a bez újmy na zdraví, museli jsme se i letos hned na začátek potkat a pořádně se proškolit. Podívejte se, jak se…
Zobrazit Stalo se  
Babí léto je tu a s ním se již tradičně pojí Den turnajů v Otevřeném klubu ORC. Opět tři oblíbené velkostolní hry, opět spousta nervy drásající zábavy, opět nadílka zajímavých cen…
Zobrazit Připravujeme  

Otevírací doba

Pondělí 08:30 – 12:30  14:00 – 19:00
Úterý 08:30 – 12:30  14:00 – 19:00
Středa 08:30 – 12:30  14:00 – 19:00
Čtvrtek   08:30 – 12:30  14:00 – 18:00
Pátek 08:30 – 12:30  14:00 – 18:00

Salesiáni v ČR

Užitečné informace

  Prosím čekejte...