Zasadili strom pro lepší advent

14. 12. 2021 Stalo se  

Na začátku jich bylo dvanáct jako apoštolů. Přijeli se zklidnit v uspěchaném a hektickém adventu. Přijeli poznávat jeden druhého i radost ze života. Přijeli na duchovní obnovu…

V pátek 3. prosince se 12 mladých lidí (+ v sobotu se připojily ještě další dvě holky) z různých koutů republiky sešlo na faře v Bedřichově u Lysic. Jako vedoucí tam byl Libor Všetula, Jirka Baláš a později se připojila i Milena Alday Delgado. Všichni jsme se shodli na tom, že důvod naší účasti na duchovní obnově je ten, že se chceme setkat s Bohem, zklidnit ten uspěchaný a hektický advent, zastavit se a dostat nové duchovní impulsy. 

Stůj za svým

V pátek jsme se mezi s sebou začali seznamovat při společné večeři, kdy jsme degustovali jednotlivé pomazánky, které Libor koupil. :D A jako začátek duchovního programu byl film „Úkryt“. Já jsem si z něj vzala to, že se nemám nechat zastrašit názorem ostatních; že i když si myslím občas něco jiného než oni, tak mám jít hlavou proti zdi a nenechat si vzít můj sen a myšlenku.  

Strom ze slov

Další ráno jsme zahájili setkáním s Pánem při mši. Ještě bylo šero, a tak jsme vlastně nový den vítali se zpěvem a modlitbou na rtech. Po snídani nás Libor seznámil s celou myšlenkou této obnovy. Byl to Jesse tree – Jesseův strom. Společně jsme si měli projít důležité události Starého zákona a dostat se až k narození Ježíše Krista. Bylo to pojato tak, že u každé události byl úryvek z Bible a nějaký tematický název. Každý z nás si vybral jeden z těchto textů a vydali jsme se do ticha, rozjímat a vnímat, jak k nám Bůh skrze tento text mluví. A po tomto čase stráveném s Božím slovem a Bohem byla možnost přijít a společně se sdílet o tom, o čem jsme vlastně četli a co nás zaujalo. 

Mimo záři reflektorů

Odpoledne jsme si díky Jirkovi vyrobili každý svůj Jesseův strom, který jsme si a odvezli domů a který nám může pomoct lépe prožít advent. A teď byl čas pro to se zasmát a tak jsme hráli různé hry, u kterých sranda a hodně smíchu rozhodně nechyběly. Následovala modlitba a potom adventní „křížová“ cesta. Vydali jsme se na zasněženou pláň, na níž byly rozmístěné svíčky, které symbolizovaly jednotlivé texty, jimž jsme se věnovali dopoledne. Každý si zpracoval svůj text do modlitby nebo nějakého zamyšlení a tak jsme postupně postupovali sněhem, až nás cesta dovedla k samotným jesličkám s Ježíškem. Byly sice slabě ozářené, ale nacházely se někde mezi starým haraburdím. Bylo to přesně jako v životě. Ježíše nemusíme potkat někde na speciálním místě, jasně ozářeného reflektory, a že na něj bude upřená všechna pozornost. Bývá v obyčejných každodenních situacích, často tam, kde bychom ho vůbec nečekali. Večer jsme strávili u společného povídání a teplého nápoje.

Příště zas

Poslední den jsme zakončili mší, uklidili jsme, trochu se zkoulovali sněhem, rozloučili se a jelo se, bohužel, domů. Tato duchovní obnova byla mojí první a musím říct, že doufám, že rozhodně nebyla tou poslední. Vrátila jsem se z ní nadšená, s posilněním mojí víry, se spoustou nových přátel a radosti do probíhajícího adventu. 

Anna BalíkováVyhledávání v článcích

Nejnovější články

Mraky Živé vody, obnova křtu v temném sklepě. Hra, víra, práce a vzdělávání. A hlavně spousta zábavy a zážitků na celý život. Taková byla letošní duchovní obnova pro mladé.
Zobrazit Stalo se  
Zažíváme trošku předčasný apríl, ale příchod jara to nemůže ohrozit. Den D je za dveřmi, takže nejvyšší čas nachystat moreny a vyrazit někam k řece. Třeba první jarní úterý ke…
Zobrazit Připravujeme  
Velikonoční zajíček už si hledá košíček, a tak je nejvyšší čas pozvat vás na další ročník jedné z našich nejkreativnějších akcí. Velikonoční tvoření letos vypukne o svatém týdnu v…
Zobrazit Připravujeme  
Našel si Romeo svou Julii a Ivan Nastěnku, nebo z toho vznikl milostný trojúhelník? Zeptali jsme se přímých účastnic Love Space - naší akce pro mládež, která byla doslova nabitá…
Zobrazit Stalo se  

Otevírací doba

Pondělí 08:30 – 12:30  14:00 – 19:00
Úterý 08:30 – 12:30  14:00 – 19:00
Středa 08:30 – 12:30  14:00 – 19:00
Čtvrtek   08:30 – 12:30  14:00 – 18:00
Pátek 08:30 – 12:30  14:00 – 18:00

Salesiáni v ČR

Užitečné informace

  Prosím čekejte...