Victorina Rivara de Perazzo

Victorina Rivara de Perazzo 

3. 4. 1867 – 24. 9. 1957

Rodiče Victoriny emigrovali z Janova do Argentiny a usadili se v Buenos Aires. Victorina se narodila už v nové vlasti. Rodiče byli zbožní katolíci. Chodila do školy vedené dcerami Panny Marie Pomocnice. Zde se naučila milovat Pannu Marii, uctívat ji pod tímto titulem a také si zamilovala Dona Boska. Chtěla se stát salesiánkou, ale Bůh měl pro ni jiné poslání.

V 19ti letech poznala podobně smýšlejícího Rafaela Perazza a za rok se konala svatba. Oddával je salesiánský kněz. Na první dítě čekali 6 let. Jako první se narodil syn Rafael a po něm přišli Rodolfo a Maria Angelica. Z Buenos Aires se přestěhovali do oblasti indiánů Guarani, do městečka Curuzú Cuatiá. Zde žili čtvrt století.

Victorina byla příkladná manželka a matka, byla mírné a pokorné povahy.Denně se účastnila eucharistické bohoslužby a

přijímala Eucharistii. Dokázala být velkodušná k potřebám bližních. Rafaelovi se podařilo rodinu dobře ekonomicky zajistit a po 26 letech se vrátili do Buenos Aires. Zde Rafael po 38 letech krásného manželství zemřel.

Victorina, jak výše uvedeno, měla velkou úctu k Donu Boskovi. a proto se v roce 1934 i s dcerou vydala do Říma na jeho svatořečení. Při návratu se seznámila s dalším budoucím světcem, s P. Luigim Orionem, který u Dona Boska studoval.

Zakrátko se Victorina stala salesiánskou spolupracovnicí. Rostla v ní touha pracovat pro chudé a pro mládež stejně jako Don Bosco a stejně jako P. Orione. Deset let po cestě do Evropy, tedy v 77 letech, se proto i s dcerou vrátila do Curuzú Cuatiá a zde zůstala až do konce života.

Majetek po manželovi nyní použila na dobročinné účely. Nechala postavit školu, pojmenovanou na počest manžela po jeho

patronovi San Rafael, a darovala ji salesiánům. Druhou školu pro dívky pak darovala salesiánkám, a blízko ní nechala vystavět ještě kostel, zasvěcený Donu Boskovi. O prázdninách si mohly učitelky, katechetky i děti odpočinout na Victorinině statku na venkově.

Victorina zemřela 24. září 1957 ve věku 90 let v Curuzú a byla pohřbena v tamním kostele svatého Jana Boska.

Okolí ji považovalo a považuje za svatou. Žádost o započetí diecézního procesu podala curúzská salesiánská farnost i diecéze.

Vyhledávání v článcích

Nejnovější články

Srdečně zveme všechny děti z naší farnosti ve věku od 7 let na závěrečný výlet farnosti. Tentokrát jedeme do Valašských Klobouků.
Zobrazit Připravujeme  
Ve dnech 19. - 27. 5. od 20.00 hod. bude v naší farnosti novéna k Duchu Svatému. Jste srdečně zváni.
Zobrazit Připravujeme  
V neděli 14. května 2023 proběhlo první svaté přijímání. Podívejte na fotografie z této slavnosti.
Zobrazit
Srdečně vás zveme na Žabovřeské rozmlouvání ve středu 19. 5. 2023 v 19.00 hod s hosty podcastu Bez filtru. Moderuje P. Zdeněk Jančařík.
Zobrazit Stalo se  

Kontaktní informace

  Foerstrova 2
      616 00 Brno
  541 213 110
  farnost@brno.sdb.cz

Salesiáni v ČR

  Prosím čekejte...