Salesiáni Dona Boska

Salesiáni Dona Boska v Brně-Žabovřeskách

Salesiáni Dona Boska jsou mužské řeholní společenství v katolické církvi. Jejich zakladatelem je Don Bosco. Věnují se především práci pro mladé lidi. Více infomací o salesiánech v České republice naleznete na hlavní stránce české salesiánské provincie www.sdb.cz. V Brně-Žabovřeskách žije komunita 8 spolubratří. Fakturační a jiné údaje komunity Salesiánů najdete zde.

P. Libor Všetula – ředitel komunity a SMC

Pocházím z úrodného kraje, kde slovo víno, kroj anebo zbožnost je pořád ještě součástí života – ze Slovácka. A i když jsem hodně let strávil na různých místech Čech i v zahraničí, jsem rád, že můžu pár let být v Brně. Mám rád sport (tenis, fotbal, squash, hokejbal, ping-pong apod.) a také hudbu (kytara, klavír, housle apod.) Nepohrdnu skleničkou dobrého a vychlazeného Sauvignonu a když na to přijde, můj relax i kreativní odpočinek je v kuchyni při vaření.P. Pavel Glogar – administrátor farnosti

Pocházím z malé vesničky Hůrka, která leží pod kopcem se zříceninou hradu Starý Jičín, tedy ze severní Moravy. V tomto kraji jsem prožil své dětství i studentská léta až do maturity. Studoval jsem nějaký čas v Brně na VUT. Tady jsem poznal víc salesiány a to se mi stalo osudným. Po dvou letech vojenské služby jsem zamířil na teologii do Litoměřic a složil tajně první sliby. Studia jsem dokončil v roce 1991. Pak mne čekala léta asistence a v roce 1993 věčné sliby, kněžské svěcení a další dva roky v Šumperku. Následně jsem prožil v Sebranicích u Litomyšle a ve Zlíně 23 let salesiánského života. V obou komunitách jsme my, salesiáni, žili pod jednou střechou s mladými muži, kteří si chtěli vyjasnit své povolání. Jsem rád, že i tady v Žabovřeskách je nás v domě víc, že tu jsou s námi studenti. Možná taky proto mohu říct, že jsem v Brně od první chvíle doma. Rád bych přispěl k tomu, aby všichni, kdo patří do farnosti P. Marie Pomocnice, měli v srdci místo pro mladé lidi, ať už to jsou mladí v kostele nebo ve středisku.

P. Jan Gacík – ekonom komunitySpolubratři žijící mimo komunitní dům

P. Jaroslav Němec – spirituál na Cyrilometodějském gymnáziu

Jmenuji se Jaroslav Němec a přicházím z komunity v Prostějově.
Co mám rád? To vyplyne z následujícího textu. Vytvořil jsem si životní příběh, který nosím stále ve svém srdci: „Být s mladými a pro mladé“. A také je chci doprovázet k osobě Ježíše Krista. Mám rád vysoké hory, jezdím na kole a s mladými připravuji výpravy na kolech. Z Ostravy a Prostějova jsme podnikali výpravy do Alp, do italského Turína a také do Říma. V zimních měsících rád jezdím na lyžích, snowboardu a běžkách a těmto sportům učím mladé lidi. Mám rád J. S. Bacha, V. A. Michnu, P. Ebena a také cimbálovku. Těším se, že něco z toho prožiji i v Brně.


Vlastimil Vajďák – student v Jeruzalémě

Pochází ze Zlína, původní profesí je učitel, několik let pak učil na základní škole. Zde v Brně byl na salesiánské asistenci, rok zde strávil v Salesiánském středisku a zejména otevřeném klubu ORC. Vlastík je momentálně na studiích v komunitě v Jeruzalémě, Izraeli , kde 12. června přijal jáhenské svěcení.P. Jiří Baláš – ředitel střediska mládeže

Pocházím z Východních Čech, kousek o města Poličky, z malé vesnice Široký Důl. Střední zemědělská škola, kterou jsem uzavřel maturitou, napovídá, že obor technický je mi blízký a práce se železem, je mým velkým koníčkem. Salesiánem jsem od roku 2000, kde jsme skládal první sliby. Poté jsem absolvoval studia teologie v Českých Budějovicích, s dvou roční prací v Praze. Čtyři roky jsme působil zde v Brně (2008 – 2012) a poslední tři roky v Plzni, kde jsem měl na starosti nízkoprahový klub pro mladé. Kromě svařování, se rád odreaguji v kuchyni a při sportu.


P. Jan Stuchlík – farní vikář

Narodil jsem se 29. 1. 1958 ve Zlíně. V letech 1977 – 1982 jsem vystudoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy university v Brně obor kybernetiku a informatiku, pak 8 a půl roku jsem pracoval 
v Kancelářských strojích ve Zlíně jako programátor. 1990 – 1992 doplnil tajná studia filosofie a teologie na Cyrilometodějské teologické fakultě v Olomouci, pak působil 19 let na sekretariátu SDB a ve farnosti v Praze-Kobylisích a od 1. 9. 2011 jsem členem komunity SDB Brno-Žabovřesky a farním vikářem. První sliby v kongregaci jsem složil 31. 12. 1984, věčné 8. 9. 1990, kněžské svěcení přijal 5. 6. 1993.
P. Zdeněk Jančařík – šéfredaktor Salesiánského magazínu, vikář

Jmenuji se